sklep stacjonarny +48 503 868 610 | sklep internetowy +48 603 281 608

Wbrew pozorom hodowla gołębi jest to dość kosztowne hobby. Na poszczególne koszty składają się między innymi: składki do Oddziału z których opłacony jest transport gołębi na loty „14-15 lotów od 100 do 10500 km”, nagrody, utrzymanie oddziału, zakup obrączek rodowych i elektronicznych, karma specjalistyczna składająca się często z kilkunastu rodzajów rzadkich nasion przeznaczona na różne okresy, szczepionki, lekarstwa oraz cała gama suplementów i dodatków, do tego dochodzi gołębnik z wyposażeniem czy elektroniczny system do odnotowywania przylotu gołębi.

Trzeba zakupić gołębie, czego koszt wacha się od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście hodowcy także wymieniają się między sobą gołębiami i często też można dostać za darmo bardzo dobre gołębie od zaprzyjaźnionych hodowców, bądź tych co hodowle likwidują. Hodowla gołębi oprócz finansowych środków wymaga także dużych nakładów czasu, który trzeba poświęcić na treningi ptaków, utrzymanie ich higieny, czy też prace hodowlane, itp.

W sezonie lotów trzeba co tydzień dostarczyć gołębie do punktu wkładań. Najbardziej ekscytującym moment dla hodowcy gołębi jest dzień lotu, ponieważ w tym dniu trzeba oczekiwać na przylot gołębi, który wyląduje na gołębniku bądź podwórku. Gołębiom wyczerpanym po locie trzeba dostarczyć pożywienia i wodę, natomiast zegary do konstatowania należy dostarczyć na punkt ich otwarcia.

Cudownie jest jeżeli hodowca gołębi ma wsparcie i zrozumienie w najbliższych, żeby mógł oddawać się swojemu hobby, wydać sporo pieniędzy oraz poświęcić czas swojej hodowli. Uważamy, że każdy powinien poświęcać tyle środków i czasu na ile go stać, aby to nieodbijało się na rodzinie, jeśli kogoś stać na utrzymanie tylko 10 gołębi w zdrowiu i dobrej kondycji, to tyle powinien ich hodować, a jeśli kogoś stać na więcej gołębi i ma dla nich czasu to niech tyle hoduje. Hodowla gołębi tak samo jak każda inna pasja nie może być prowadzona kosztem rodziny i najbliższych.